BSW | Dwa komputery na jednym kablu

Dwa komputery na jednym kablu

Większość nowoczesnego sprzętu komputerowego posiada wbudowaną komunikację sieciową WiFi. Jest to najpopularniejszy i najwygodniejszy sposób komunikacji sieciowej i raczej niezastąpiony jeśli chodzi o smartfony czy tablety. Jednak komputery stacjonarne, drukarki czy np. telewizory smart lepiej podłączyć tradycyjnym kablem. Połączenie takie jest pewniejsze i bardziej stabilne. W szczególności grube ściany czy żelbetowe stropy stanowią poważną barierę dla WiFi. Nie bez znaczenia jest też tłok jaki panuje w "eterze", zwłaszcza w blokowiskach. Bywa że klasyczny kabel Ethernetowy jest jedynym rozwiązaniem. Niestety pomiędzy routerem a docelowym urządzeniem musi być "pociągnięty" kabel. Czasem zdarza się że w docelowej lokalizacji potrzebujemy podłączyć drugie urządzenie. Można pociągnąć drugi kabel. Można też na końcu istniejącego kabla zastosować tzw. switch, ale można też użyć innego rozwiązania - wykorzystać nieużywane żyły istniejącego już kabla.

Kabel Ethernetowy to 4 pary skręconych wzajemnie przewodów. Wszystkie cztery pary przewodów są wykorzystywane w coraz popularniejszym standardzie 1Gbps. Ale w standardzie 100 Mbps wykorzystywane są tylko dwie pary przewodów: Tx+,Tx-,Rx+ i Rx- (odpowiednio numery 1,2,3 i 6 według obowiązującego standardu T568B). Pozostałe przewody bywają czasem wykorzystywane do zasilania urządzeń w standardzie PoE (ang. Power Over Ethernet), ale z reguły pozostają niewykorzystane.

Co zatem zrobić aby wykorzystać jeden kabel do podłączenia dwu komputerów? Pierwszy komputer będzie podłączony tradycyjnie do przewodów 1,2,3 i 6. Sygnał dla drugi zostanie przesłany przewodami 4,5,7 i 8 - odpowiednio będą to Tx-,Tx+,Rx+ i Rx-.

Jak to zrobić w praktyce? Jeśli mamy gniazdko w ścianie do którego podłączamy komputer tzw. patchcordem możemy wykonać samemu specjalny rozgałęziający kabelek wg rysunku 1. Ponieważ w jednej wtyczce trzeba zacisnąć dwa kable można do tego wykorzystać cieńszy przewód ethernetowy w którym zamiast czterech są tylko dwie pary przewodów - zobacz fotografii 2.

Jeżeli dysponujemy kablem zakończonym wtykiem możemy wykonać specjalny rozdzielacz z gniazdem. Taki rozdzielacz z krótkimi odcinkami kabli potrzebny będzie też od strony routera/switcha. Na rysunku 2 przedstawiono rysunek płytki drukowanej takiego rozdzielacza w wersji potrójnej tzn. umożliwiającego podłączenie 6 komputerów za pomocą 3 kabli. (Oczywiście nadal potrzebujemy 6 gniazdek w swichu.) Do każdego z gniazdek przylutowane są po dwa kabelki z wtyczkami RJ45 (a właściwie to 8P8C). Kolejność podłączania to a1,a2,a3,a6,b1,b2,b3,b6 (patrząc na płytkę od strony elementów, a gniazdo mając na dole - patrz fotografii 4. Gotowe urządzenie prezentuje fotografia tytułowa.


Do pobrania: Schemat i rysunek płytki w formacie Eagle:

 3gniazdaRJ45.zip (7 kB)