BSW | Zasilacz USB dla beacon

Zasilacz USB dla beacon

Czy się to podoba czy nie to internet rzeczy zaczyna nas otaczać. Jednym z jego elementów mają być beacony.

[..] Beacon, bazując na technologii Bluetooth Smart, nieustannie wysyła sygnał radiowy. Sygnał ten może być odczytany tylko przez dedykowaną aplikację mobilną aktywną na telefonie [..] (która) sprawdza unikalny identyfikator beacona i - zgodnie z wbudowaną logiką - dostarcza użytkownikowi odpowiednie treści.

Urządzenie (polskiego producenta) zgodne jest z technologią Bluetooth Low Energy, a wbudowana bateryjka wg zapewnień powinna wystarczyć na 3 lata. Niestety "zdechła" po kilku miesiącach (brak wyłącznika i kontrolki działania). Zastosowano niezbyt popularny model baterii CR2477N, której cena w detalu przekracza 20PLN (podobną CR2477 można kupić za 3PLN - ale niestety konstrukcyjnie nie pasuje). Stąd pomysł budowy zasilacza USB.

Jest to standardowa aplikacja stabilizatora typu LM3940 IMP-3,3, zaaplikowana na małej okrągłej płytce obudowanej tak, aby pasowała w miejsce oryginalnej baterii i była z nią zamienna. Jedyna modyfikacja urządzenia beacon to nacięcie w plastikowej obudowie do wystawienia kabelka z wtyczką USB. Dzięki temu beacona można zasilić z laptopa czy powerbanku...


Na temat konstrukcji tego zasilacza rozpocząłem wątek na forum DIY portalu elektroda.pl
Ale zamiast zasilacza dyskusja dotyczyła raczej beacona...